Iwona Fokt - Feliks Nowowiejski

książkadata premiery: 2017
wydawca: Wydawnictwo Akademii Muzycznej, Poznań


W 140. rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego ukazuje się na polskim rynku wydawniczym długo wyczekiwana obszerna biografia kompozytora. To wydarzenie ważne nie tylko dla muzykologów i historyków.

Feliks Nowowiejski - wybitny polski kompozytor, wirtuoz organów, dyrygent, pedagog i społecznik - jest postacią wyjątkowo ciekawą, nie tylko z uwagi na swoją twórczość.

Śledzimy losy kompozytora od dnia narodzin na terenie zaboru pruskiego, przez studia w Berlinie, zdobywanie doświadczenia i nagród w Europie i na świecie, pracę artystyczną i społeczną w Krakowie, aż po ostatnie lata życia w Poznaniu.

Poznajemy biografię artysty na tle burzliwych losów Polski.

Książka Iwony Fokt to wynik wieloletnich badań, poszukiwań w archiwach, podróży naukowych. Dzięki temu powstała szczegółowa, zweryfikowana źródłowo biografia. Autorka przedstawia nowe fakty z życia kompozytora, wyjaśnia nieporozumienia i koryguje błędy w dotychczasowej wiedzy o życiu i twórczości Nowowiejskiego.

Ponad trzysta stron opowieści o Feliksie Nowowiejskim ilustrują archiwalne zdjęcia, dokumenty, rękopisy, afisze i wycinki prasowe; w większości nigdzie wcześniej niepublikowane.

Publikacja współfinansowana jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Miasta Poznania.

amuz.edu.pl

powrót do listy drukuj