„Muzyka i sacrum - Mamo, Tato chodźmy na koncert!” w ramach cyklu „Co mi w duszy gra?”

koncert, zajęcia edukacyjne

12-11-2017 / godz. 16.00miejsce: Katowice, Kaplica Chrystusa Zbawiciela w Domu Katechetycznym przy Kościele Mariackim, pl. ks. E. Szramka 1
organizatorzy: Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki SILESIA


organizator o wydarzeniu
Dlaczego organy nazywamy królem instrumentów? Czy na organach można zagrać symfonię? Kto to jest wirtuoz? Dlaczego najstarsza polska pieśń religijna „Bogurodzica” ma takie dziwne słowa, które trudno wymówić? Co znaczy słowo „rota”? Czy trudno nauczyć się tej melodii, którą wymyślił polski kompozytor Feliks Nowowiejski do wiersza Marii Konopnickiej? Aby uzyskać odpowiedzi na te wszystkie pytania, zapraszamy małych melomanów do przyjścia na koncert jak zwykle z rodzicami lub opiekunami do Kaplicy Chrystusa Zbawiciela przy Kościele Mariackim w Katowicach. To wyjątkowa okazja, żeby spotkać wirtuoza organów prof. Juliana Gembalskiego, posłuchać jego gry i opowieści o tajemnicach ukochanego instrumentu. W koncercie weźmie również udział znana śląska sopranistka Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska, która nie tylko zaśpiewa piękne polskie pieśni religijne, ale zaprosi do krótkiej lekcji śpiewu wszystkich odważnych małych melomanów. Jak zawsze nie zabraknie muzycznych zgadywanek. Czekamy na Was w niedzielę 12 listopada o godz.16.00!
Bezpłatne wejściówki dostępne w biurze IPiUM „Silesia” (ul. 3 Maja 31 a) lub telefonicznie 32 258 90 49, 32 259 84 83. Zapraszamy dzieci od lat. 6 wraz z opiekunami.

wykonawcy:
Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran
Julian Gembalski – organy
Alicja Kotyl – prowadzenie koncertu

w programie:
Feliks Nowowiejski – pieśni i fragmenty utworów organowych prezentacja organów i muzyczne zgadywanki improwizacje organowe na tematy pieśni „Bogurodzica” i „Rota”
wspólne śpiewanie „Roty”

„Co mi w duszy gra?” to cykl koncertów – wydarzeń poświęconych prezentacji twórczości Feliksa Nowowiejskiego, których program został skonstruowany w oparciu o odpowiedzi na pytanie, które jest zawarte w tytule projektu. Koncerty „odpowiedzi” odnoszą się do źródeł inspiracji kompozytora. Odpowiedziami na zadane pytanie będą koncerty o poszczególnych tytułach: Polska i jej historia, Muzyka ludowa, Poezja'', Muzyka i sacrum, Baśnie i legendy, Polskie obyczaje i obrzędy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Nowowiejski 2017”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

silesia.art.pl

powrót do listy drukuj